Eredete az art nouveau-hoz, a szecesszióhoz vezethető vissza, de magába olvasztotta az avantgárd irányzatok egy-egy jellegzetes elemét is: a geometriai stilizációt, a modern kor éltetését. További jelentős hatása volt az egyiptomi művészetnek is, mikor 1922-ben felfedezték Tutanhamon sírját.
A szecesszió organikus és hullámzó, kígyózó motívumaival ellentétben az art déco stílusát egyenes vonalak, geometriai tervezés jellemzi. Az ipar fejlődésének köszönhetően elviekben is hátat fordított elődjének: az egyedi termékekről a tömegtermelés vívmányaira helyezte a hangsúlyt. Mégsem díszített minden lakást art déco lámpa vagy bútor. A stílus a luxus és elegancia egyik kifejezője lett.
A kor fiatalságának megfelelt és hamar meg is tetszett a merész, leegyszerűsített vonalvezetés, az erős, tiszta színvilág, a korszakban újnak számító anyagok: új ötvözetek, a fényezett króm és a bakelit. A krómot és bakelitet is tükörfényesre lehet csiszolni, az art déco újabb stíluselemmel bővült ezáltal.
Az art déco csúcspontja az 1925-ös párizsi világkiállítás volt, ettől kezdve rohamosan elterjedt a világ minden táján. (Magyarország a külpolitikai kapcsolatok miatt nem képviseltette magát, de a stílus ide is eljutott.)
Imádom sokszínűségét(beige és fekete:)), klasszikus formáit, napjaink időtálló designját képviselik. Az art deco otthonok napjainkban leginkább Amerikában találnak otthonra, de hazánkban is egyre terjed(kis csúszással). Nemrégiben lehetőségem és szerencsém volt megcsodálni Miamiban az Art deco irányzat által fémjelzett leghíresebb utcákat. Hát abból talán nem kérnék, színes házak mindenhol, de a vonalvezetés már közel áll hozzám. Remélem következő otthonunkat sikerül e stílus jegyeivel összhangban megalkotni, vagy, ami a legfőbb vágyam, egy valódi art deco enteriőrt tervezni egy megrendelő számára....
Egy kis ízelítő: